V polovině listopadu pošesté začal charitativní projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Díky němu už dárci splnili přes 90 tisíc přání seniorů. Organizátoři věří, že letošní ročník nebude omezený covidovou pandemii, a tak budou opět dárci více předávat své dárky a splněná přání osobně. Tím se totiž zvýší nejen radost z dárku, ale i pravděpodobnost následného sblížení mezi Ježíškovým vnoučetem a seniorem, který v domově žije bez zájmu a návštěv vlastní rodiny.

„Prostřednictvím této dobročinné aktivity každoročně rozdáváme radost seniorům po celém Česku. Pro mnoho z nich je nejcennějším dárkem, obzvlášť po dlouhém období protiepidemických opatření, setkat se s laskavými dárci. Těší mě, že se do úspěšného projektu každoročně zapojuje velké množství Ježíškových vnoučat a přání bývají rozebrána již pár hodin po spuštění projektu,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Do pomyslné poštovní schránky Ježíškových vnoučat dorazilo už přes deset tisíc přání, nicméně jejich počet bude i nadále narůstat s dalším vkládáním ochotných “prostředníků” – lidí pečujících o seniory v nejrůznějších typech zařízení. Zapojit se stále mohou i noví, a to až do Vánoc  prostřednictvím adresy vnoucata.domovy@rozhlas.cz. Loni si „napsali Ježíškovi“ senioři z téměř tisícovky sociálních zařízení v České republice. To by nebylo možné právě bez empatického přístupu pracovnic a pracovníků domovů, kteří nezištně přání se seniory sepisují a vkládají do databáze Nadačního fondu Českého rozhlasu. Veřejnosti se seznam přání k rezervaci otevřel 14. listopadu.

Vozík i skok padákem

Hřejivá deka, pantofle, dobroty, rybaření, setkání se známou osobností, skok padákem, invalidní vozík, předplatné oblíbeného časopisu či praktické věci pro každodenní využití. I toto jsou přání seniorů. Stále častěji ale také zážitky, které jsou mnohdy jen prvním krokem k dlouhodobým přátelstvím a společnému trávení času.

„Jedna dáma si třeba nepřála dárek pro sebe, ale pro lidi bez domova, a prosí svoje vlastní Ježíškovo vnouče, jestli by zakoupilo deset nocleženek. Druhý takový až romantický dárek je večeře pro dva – pro dámu a pro pána z jednoho domovu,“ říká ředitelka nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Za lidmi z Domova pro seniory v Chýnově na Táborsku zase přijel terapeutický kůň. Podle zaměstnankyně a ergoterapeutky Elišky Hojsákové to byl pro klienty velký zážitek. „To ani nejde popsat slovy. Spoustu lidí je hrozně šťastných. Ono jim to třeba vyvolá vzpomínky a třeba je to i rozpláče, ale jsou šťastní a hrozně rádi na to vzpomínají. Je to nevšední zážitek,“ popsala  Eliška Hojsáková pro reportéra rozhlasu Jana Kopřivu.

Sami zástupci domovů často mluví o tom, že projekt Ježíškova vnoučata otevřel pomyslně dveře domovů většímu počtu dobrovolníků a kulturních vystoupení, která jim bezplatně sami umělci nabízejí. Že je zkrátka v domovech více živo a veselo. A to je jedním z hlavních dosažených cílů projektu.

Tím dalším je otevřít pro Ježíškova vnoučata i dveře do domů a bytů osamělých seniorů domů a bytů osamělých seniorů. Těch, kteří zakusují hořkost samoty a často i bezmoci denně. V tomto případě ale s tím největším důrazem na bezpečnost seniorů a důvěryhodnost dárců. V domovech pro seniory hrají nepostradatelnou roli pečovatelé, v tomto případě jsou to zástupci obecních úřadů, charit, nebo dalších ověřených institucí, kteří mohou být laskavým a důvěryhodným spojencem Ježíškových vnoučat. Zájemci o zapojení se do projektu se mohou hlásit na mailu vnoucata.domovy@rozhlas.cz.

Ačkoli je primárním cílem projektu osobní předání dárků, je jasné, že ne vždy je to možné. Ať už kvůli vzdálenosti dárce od obdarovaného, ale i kvůli přání seniora, který o osobní setkání nestojí. Může za tím být nesmělost, nebo zdravotní stav obdarovávaného. A tak je vítaným letitým partnerem Ježíškových vnoučat společnost DHL Express. Díky té mohou Ježíškova vnoučata své dárky do domovů doručovat bezplatně poboček po celém Česku, nebo vybraných recepcí Českého rozhlasu v Praze i v regionech.

Dárci mohou pomoci i finančně

„Ježíškové“ mohou plnit přání dárková i zážitková jako jednotlivci nebo skupiny. Často se mezi tisíci přáními objevují ta, která jsou těžce finančně dostupná (masážní a polohovací křesla, elektrické invalidní vozíky, televize). Aby mohla Ježíškova vnoučata splnit i nákladnější přání nebo taková, která vyžadují odborné posouzení, nabízí dárcům možnost přispět také finančně do veřejné sbírky Ježíškova vnoučata na www.darujme.cz/jeziskovavnoucata.

Projekt Ježíškova vnoučata není pouze předvánoční akcí, ačkoli právě tento čas je jeho hlavní částí. Díky penězům od dárcům může Nadační fond Českého rozhlasu přinášet radost do domovů celoročně.
Projekt Ježíškova vnoučata doprovodí nejen rozhlasová kampaň na všech stanicích Českého rozhlasu, ale také komunikace na sociální síti Facebook a Instagram s oficiálním hashtagem #jeziskovavnoucata. Více informací www.jeziskovavnoucata.cz.

David Peltán, PR projektu Senioři v krajích
za přispění Českého rozhlasu