Čtvrtý ročník celostátní soutěže Babička roku je minulostí. I tentokrát do Olomouce na Výstaviště Flora přijely zástupkyně ze všech krajů České republiky a utkaly se o titul nejšikovnější, nejcharismatičtější a nejinspirativnější seniorky roku. Tou se pro rok 2022 stala domácí babička Blanka Vrbková. Ta vyhrála, co se dalo. Kromě hlavní soutěže totiž získala také titul Babička sympatie a Babička EU.

Podstatou tohoto krásného projektu je ukázka pravé vnitřní krásy v seniorském věku, udržení tradic a kultury jednotlivých regionů a národů s cílem vytvoření novodobé tradice. Projekt vznikl na půdě Olomouckého kraje z iniciativy Krajské Rady seniorů v roce 2016 a v následujících letech získal na významu a popularitě a je velmi kladně hodnocen veřejností v ČR, ale i za hranicemi. I díky tomu se v letošním roce uděloval i titul Babička roku Evropské unie za účasti finalistek ze Slovenska a Polska.

Stříbrnou Babičkou roku celorepublikového finále 2022 je Hana Marková z Libereckého kraje a třetí, bronzové místo obsadila Vlasta Veverková z Karlovarského kraje.

Druhou Babičkou sympatie 2022 je Květoslava Zelenková z Plzeňského kraje a třetí sympaťačkou je Alžběta Řepová z Moravskoslezského kraje.

Druhé místo Babička roku EU 2022 vybojovala Danuta Jakubiak z Polska a třetí místo připadlo Evě Hentekové ze Slovenska.

Vítězky si odnesly bohaté dárkové koše od partnerů, Česká televize například věnovala oblíbenou knihu Peče celá země. A zlatá babička odjela z klání obrazně řečeno na hlavní ceně – elektrické koloběžce s výbavou v hodnotě 25 tisíc korun, kterou věnovala CK SeniorTrawel.

O tom, že svět našich seniorů jde s dobou, vypovídá nejen hlavní cena pro vítězku, ale například i způsob volby titulu Babička sympatie, který letos organizátoři v čele s předsedkyní Krajské rady seniorů Olomouckého kraje, autorkou celého projektu Milenou Hesovou, zvolili formou měření potlesku diváků v sále během slavnostního finále. Kladné odezva nerezonovala pouze v samotném sále konání, ale přichází různou formou i posléze. Všeříkající je zpráva od rodiny jedné z letošních soutěžících:

Soutěž Babička roku přináší nový impulz do života mnohým seniorkám po celé České republice. Vytrhne je z každodennosti a přináší radost. Prezentuje veřejnosti obraz aktivního stáří, které může být ostatním generacím vzorem. A právě proto to má smysl. Gratulujeme vítězkám a přejeme organizátorům mnoho úspěchů i do dalších let!

Jana Fröhlichová, odborná garantka analýz a studií