Unikátní projekt Senioři 2020 – Životní příběh vznikl pod taktovkou Pavly Řechtáčkové, krajské koordinátorky Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň MPSV ČR. Myšlenkou je, že každý senior si může vytvořit vlastní knihu vzpomínek, která však má být i pomocníkem pro naprosto individuální péči o něj samého. V článku najdete odkaz ke stažení tiskoviny, která vám pomůže Životní příběh sestavit. K sešitu byla natočena také instruktážní videa.
Celá idea vznikla v roce 2019 z kulatých stolů, na nichž byl prezentován systém biografické péče o seniory. Tedy péče, při níž se využívají informace, vzpomínky a zážitky seniora. Získané informace následně mění postoj pečujícího ke klientovi. Znalost biografie seniora usnadňuje pečujícím pochopit jednání klienta a zachovat jeho celoživotní rituály. Pozitivní ohlasy na kulaté stoly vedly k rozhodnutí přenést projekt i do virtuálního prostředí, a to tvorbou pamětní knihy Životní příběh – odkaz na pomocný sešit ke stažení ZDE.
„Psaní knihy může seniorům vyplnit čas, kdy nemohou být se svými blízkými. V seniorském věku má navíc člověk zkušeností na rozdávání a může se ohlédnout, bilancovat, a tak trochu se nad svým životem třeba i s trochou nadhledu a humoru zamyslet. Díky psaní se přenesou do dob, kdy boty byly vzácností, počítače jsme neznali, a pokud jsme si chtěli s někým popovídat, museli jsme si za ním zajít. Vybaví se jim vzpomínky na důležité události i osoby jejich života,“ vysvětluje Pavla Řechtáčková a doplňuje, že kniha však nemá sloužit jen pro pobavení. Dalším jejím úkolem je, že se má stát pomocníkem pro naprosto individuální péči a přístup ke konkrétnímu seniorovi jako člověku.
„Nikdo z nás neví, kdy bude potřebovat pomoc dobrovolníků, pečovatelů či sociálních pracovníků, ať již z důvodu nečekaného zranění, nemoci či zákazu vycházení. Ne vždy se o seniora mohou postarat jeho blízcí. Pokud se pak senioři v takové situaci ocitnou, docení tuto knihu oni sami i tým pečujících. Pomocník si přečte konkrétní příběh, zjistí, jaký senior je, co má rád, co je pro něj důležité, jací lidé sehráli v jeho životě důležitou roli, a bude se mu se seniorem daleko lépe komunikovat. Najednou přestane být anonymním člověkem a snáze si spolu vytvoří pouto, což je právě pro seniory velmi důležité. Zkrátka ani v nelehké situaci nebudou mít pocit, že jsou sami. A o to tady jde,“ shrnuje Pavla Řechtáčková z Politiky stárnutí na krajích.
Projekt Senioři 2020 – Životní příběh vznikl ve spolupráci s Libereckým krajem, Radou seniorů ČR a profesorkou Evou Procházkovou, která je šiřitelem tohoto způsobu práce se seniory a vydala na toto téma i několik knih. S psaním životního příběhu zájemcům pomůže Eva Procházková také v sérii videí, kterou najdete ZDE. Videa s titulky zájemce povedou krok za krokem tvorbou Životního příběhu.
David Peltán, PR projektu Politika stárnutí na krajích