Vyjížďky rikšou jsou novinka, kterou seniorům v Ostravě nabízí Regionální dobrovolnické centrum ADRY. V rámci projektu #BoSmePartyja tak přibyl způsob, jak mohou dobrovolníci zpříjemnit čas nejen klientům domovů, ale i seniorům, kteří žijí osamoceně a mají omezené možnosti, jak trávit volné chvíle. Stále se mohou hlásit noví dobrovolníci, z některých se stanou také řidiči nové rikši. Dobrovolnictví může být i jízda.
„Jsem nadšená z rikši, kterou máme nově k dispozici díky Nadaci Krása pomoci a společnosti B of B cars – Jaguar Land Rover Ostrava. Je to elektrokolo vybavené zastřešeným pohodlným sezením pro jednoho nebo dva pasažéry. Věřím, že si projížďky s výhledem budou senioři užívat,“ vysvětlila vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Moravskoslezského kraje Dagmar Hoferková. Dodala, že dobrovolníci, kteří se od října zapojili do projektu #BoSmePartyja, s dobrovolnictvím často neměli vůbec žádnou zkušenost. Pětina z nich se rozhodla v dobrovolnictví pokračovat i po skončení nouzového stavu.
Rikša v hodnotě 200 tisíc korun byla pořízena z výtěžku charitativní tomboly, která se uskutečnila na výroční akci společnosti B of B cars. První vyjížďka rikšou se konala 11. května v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě. Prvním oficiálním řidičem nové rikši byla zakladatelka Nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá: „Jednou z našich činností a poslání je podporovat péči o seniory všude po republice. Jsme moc rádi, že v tomhle ohledu máme v Ostravě takového parťáka, jako je ADRA. Díky našemu propojení a partnerství jsme se tak mohli podílet na pořízení rikši, která má v našich očích hned několik přínosů pro seniory. Je to samozřejmě krásná příležitost k projížďce – nejen když nohy neslouží – hlavně unikátní mezigenerační propojení, kdy dobrovolníci vezou seniory po městě a tráví smysluplně volný čas.“
Vyjížďky rikšou bude koordinovat Regionální dobrovolnické centrum ADRY, které bude propojovat zájemce o svezení s dobrovolníky. Rikša bude mít v letošním roce stání v Domově Slunečnice, kde se také bude nabíjet. Aby byla rikša dobře dostupná seniorům a jejich dobrovolníkům v rámci celé Ostravy, bude snahou každým rokem měnit místo, kde bude zaparkovaná. Vystřídat by se tak mohlo více domovů pro seniory v Ostravě. Rikši pro seniory fungují už také na Polabské stezce a běžné jsou také v zahraničí.
Pavla Kasášová, moravskoslezská koordinátorka projektu