Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil vzdělávací pomůcku určenou seniorům s názvem Pomůcka SENIOR. Jejím cílem je zvýšit osobní bezpečnost seniorů při využívání internetu a je užitečná především pro rozpoznávání škodlivé elektronické komunikace. Úřad ji seniorům nadělil u příležitosti Mezinárodního dne seniorů, který si vždy připomínáme 1. října.
Název SENIOR je prakticky zkratkou, která vychází ze slov Soubory, Emoce, Nátlak, Instrukce, Odkazy, Reputace. Symbolizuje a zároveň upozorňuje na prvky a metody, které internetoví útočníci často používají ve škodlivé elektronické komunikaci a senioři se s nimi mohou běžně setkat. Pomůcka je určena pro všechny (nejen) seniory. Ocenit by ji měli především ti, kteří internet využívají a potřebují využívat aktivně a pravidelně, ale současně se obávají, aby z vlastní nevědomosti neudělali chybu, která je může přivést do problémů.
„Nebezpečí v kyberprostoru může číhat doslova na každém kliknutí, proto je důležité být stále obezřetný. To platí pro každého z nás, včetně seniorů. Našim cílem je i díky tomuto projektu udržet je, stejně jako ostatní spoluobčany, v bezpečí před internetovými útočníky,“ sdělil k tématu ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Zapojili se senioři i policie
Při vývoji vzdělávací pomůcky realizoval NÚKIB průzkum mezi seniory a využil mj. existující vědecké studie. Pomůcka byla také konzultována se skupinou seniorů Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity. S ohledem na celospolečenský přesah projektu se povedlo NÚKIB pro podporu pomůcky získat mnoho partnerů, mezi které patří například Policie České republiky, sdružení CZ.NIC nebo projekt SenSen (Senzační senioři).
Vzdělávání seniorů je jedním ze záměrů Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2021-2025, kde se uvádí, že senioři patří mezi jednu z významných skupin české populace, kterou je vhodné vzdělávat, aby se při používání digitálních technologií a internetu cítila bezpečně. Zpřístupnění webových stránek www.seniornanetu.cz se uskutečnilo v rámci Festivalu bezpečného internetu, jehož hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas.
Jak produkt SENIOR funguje, zodpoví stručné odpovědi na otázky, které napadnou většinu čtenářů, či případné budoucí uživatele pomůcky.
O jaký produkt se jedná?
Jedná se o pomůcku, která usnadňuje rozpoznávání nebezpečné elektronické komunikace a pomáhá odhalovat triky útočníků včas. Pomůcka funguje jako kompas, který ukazuje cestu do bezpečí. S jeho pomocí dokážou senioři provést analýzu elektronické komunikace a postupně se zaměřit na triky, které útočníci často využívají a fungují jim.
Je pomůcka vhodná pro všechny seniory?
Není. Dokáže pomoci především seniorům, kteří zvládnou obsluhovat počítač nebo jiné zřízení, umí se přihlásit do e-mailu, stahovat a otevírat přílohy, nebo využívají internetové bankovnictví. Pokud by se někomu pomůcka jevila příliš jednoduchá, její součástí jsou také odkazy na další ověřené a dostupné kurzy pro pokročilejší uživatele.
Kde si můžeme pomůcku prohlédnout?
Stačí navštívit adresu https://seniornanetu.cz, tam se dozvíte vše potřebné. Pomůcka je a bude vždy otevřená a zcela bezplatná.
Jak pomůcka vznikla?
Zástupci Národního ústavu pro kybernetickou a informační bezpečnost jezdili po republice a potkávali se se seniory na besedách. Využili existující průzkumy a udělali také vlastní průzkum, do kterého se zapojilo téměř 500 seniorů. Na základě zkušeností a průzkumů vytipovali oblasti, se kterými dokážou pomoci. K vývoji pomůcky byla také přizvána kontrolní skupina seniorů, která pomohla vše vypilovat, aby byl výsledek užitečný co možná největšímu počtu lidí.
Proč se pomůcka objevila právě u nás?
NÚKIB udělal rešerši a hledal instituce, organizace, spolky, kluby atp., které se věnují seniorům, jejich vzdělávání a rozvoji nebo podporují aktivní stárnutí. V dnešní době smršti informací a kybernetických útoků nám pomůcka přišla užitečná. Budeme rádi, když ji budete nadále sdílet lidem, které by mohla zajímat a mohla by jim pomoci. Pomůcku můžete sdílet libovolně. Ať už pomocí webu, mailing listu, diskusní skupiny, profilů na sociálních sítích, nebo při osobních setkáních. Důležité je, aby se dostala k lidem, pro které je určena.
David Peltán, PR Senioři v krajích
s použitím zdroje NÚKIB