Díky předchozí, podzimní výzvě Děti malují seniorům k svátku, do níž se zapojily desítky tisíc dětí a studentů po celé České republice, se projekt Politika stárnutí na krajskou úroveň rozhodl s iniciativou pokračovat i před Vánoci. Navzdory ještě přísnějším koronavirovým opatřením a zhoršující se epidemiologické situaci v zemi sklidila znovu úspěch. Akce „Děti malují seniorům, tentokrát k Vánocům“ měla za cíl podpořit a opět potěšit osamělé seniory doma i v pečovatelských službách. 

„Babičky na děti mávaly z oken a děti volaly na seniory do oken, přály jim krásné Vánoce a hodně dárečků. Dárečky s přáníčky jsme předali seniorům v Pečovatelské službě Chotěboř. Bylo vše velice dojemné, doufáme, že se bude babičkám a dědečkům vše  líbit a alespoň trošičku vykouzlí úsměv na jejich tváři,“ popisovala dojemné chvíle Niklová Eva z Mateřské školy Chotěboř Březová. Podobné reakce pak zaznamenali napříč republikou krajští koordinátoři projektu Politiky stárnutí na krajích a nositelé myšlenky této podoby podpory.

„Koordinátorům chodil bezpočet kladných a mnohdy velice dojemných reakcí na tuto iniciativu. Bohužel, některé byly i zahalené smutkem, protože někteří senioři už nebyli mezi námi. Celkově akci hodnotíme pozitivně. Přáníčka dětí, mládeže a jejich učitelek a učitelů seniory podpořila a poveselila, zvlášť ve vánočním čase, kdy se cítí více opuštění. Nyní navíc vše umocňovala přísná protikoronavirová opatření a za seniory často nesměli jejich blízcí. Každá taková drobnost jim pak činila nesmírnou radost,“ hodnotí Michaela Vodrážková, gestorka projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň, zkráceně Politika stárnutí na krajskou úroveň.

Nejen přáníčka

Přáníček a podpůrných vzkazů z mateřinek a základních škol ČR se pak sešly tisíce, například ve Středočeském krajích jich bylo přes sedm tisíc. „Do vánoční výzvy se opět zapojilo velké množství mateřských škol a dětských skupin. Díky našemu propojení školek s domovy pro seniory v rámci tvoření podzimních přáníček se už navzájem znají, a proto děti nyní tvořily pro konkrétní domovy. Často ke svým obrázkům připojily i drobné dárečky nebo vánoční výzdobu. Bohužel, i tentokrát většina předání musela proběhnout bez účasti dětí. V některých domovech zase senioři na oplátku vyrobili drobné dárečky pro děti. Vánočního malování pro seniory se zúčastnilo téměř 150 mateřských školek a dětských skupin v kraji,“ říká Martina Doupovcová, koordinátorka projektu pro Středočeský kraj. Přání i s dárečky dostali senioři i v dalších krajích, například Jihočeském, Vysočině, Moravskoslezském, Libereckém či Královéhradeckém. V něm, Libereckém a Plzeňském pak děti připojily videa s nahrávkami pozdravů či písniček. Kvůli koronavirovým opatřením však nedošlo k osobním předáním, bližším kontaktům a ani ke kýženým interakcím mezi generacemi.

Fotogalerii z tvorby a předávání přáníček seniorům najdete ZDE.

Projekt Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň kromě iniciování přáníček vydává v době koronavirové krize na podporu seniorů, jejich rodin a pečujících magazín Povzbuzení. To v elektronické podobě najdou zájemci na webu www.seniorivkrajich.mpsv.cz, na youtube kanálu Senioři v krajích pak projekt umístil vzdělávací animovaná videa.

„Vzhledem k tomu, že koronavirová situace nadále přetrvává, budeme v akcích na podporu pokračovat. Chystáme například rozhovory se zajímavými osobnostmi v krajích a na únor připravujeme kulatý stůl  na téma zdravého stárnutí, o jehož výsledky se podělíme,“ doplnila Michaela Vodrážková.

David Peltán, PR projektu Politika stárnutí na krajskou úroveň