Podobně jako další města i Prachatice tvoří své plány proseniorské politiky podle metodik. Někdo podle svého, jiný reaguje na věci, které přicházejí. Všechny plány, vize, opatření, doporučení i aktivity mají, a je jedno, jak je nazýváme, něco společného – zlepšování kvality života pro seniory. Žádný plán však nezachytí vždy dopředu vše, co je zcela mimořádné. Nikdo netušil, že po zkouškách s covidem přijde válka na Ukrajině a s ní k nám mnoho uprchlíků. Uprchlíci jsou i senioři, osoby se zdravotním postižením. Také Prachatice ve svých pracovních skupinách krizových štábů mají zástupce pro sociální oblast.

Od prvního jednání uběhl měsíc. Měsíc plný převratů, změn, výzev, doporučení, radosti, zklamání, velké vlny dobrovolnictví, solidarity. Prachatice vyčlenily deset bytů pro uprchlíky, zřídily prostor pro přechodné ubytování, uvolnily ubytovnu a připravují buňky pro další. Vše bylo prázdné. Naplnit musely 146 míst nábytkem, postelemi, pračkami, lednicemi, matracemi, povlečením. Zajistily základní hygienické prostředky, lékárničky, oblečení, pomůcky pro nemocné a staré (mechanický vozík, chodítko, nástavce, baterie do sluchadla, antidekubitní matrace…).

Ve druhém kroku pracovníci týmu doprovázeli do Kacpu (střediska v ČB), na úřad práce, ale i k lékaři, na očkování, zubní oddělení, pro vyřízení platebních karet, získání mobilů a českých čísel. Zajistili počáteční potravinové pomoci, jídla. Sumarizovali informace ohledně škol, školek, jazykových kurzů, volnočasových aktivit, ale práce. Zajistili finanční prostředky i dopravu SeniorTaxíkem Maxíkem.

„Zřídili jsme sklad skladu pomoci, kam dohromady přijímáme věci od lidí, firem, spolků, kteří dělali „své“ sbírky.  Postarat se v musíme i o zvířátka, psy a kočky!  Radost máme, že se daří i zaměstnávat, integrovat příchozí Ukrajince – ženy – pomocnice, lékařka, pečovatelska, dělnice do firmy. Občané, školy, spolky pořádají benefice, kde samotní Ukrajinci vystupují. S městem spolupracují velké firmy, podniky, jednotlivci, a to nejen z města Prachatice. Své služby nabízí spolky, NNO, instituce, domovy. V Prachaticích jsou v našich místech těžce zdravotně postižení a senioři, kterým je nabízena pečovatelská služba či osobní asistence. Dobrovolníci pomáhají s domácností a orientací po městě,“ vypisuje Hana RH+ Rabenhauptová.

Připraveno je setkání s rodinami a vedením města, zástupci organizací a institucí, policie a hasičů ve městě s promítáním dokumentu DVD Jak jsme se ocitli v Prachaticích… „V žádostech na MPSV ČR, do aktivity Obec přátelská seniorům Prachatice 2022, jsme zohlednili také uprchlíky, seniory a osoby se zdravotním postižením, pečující z Ukrajiny,“ doplnila.