V sobotu 17. září oslaví dvacet let existence proseniorská nezisková organizace Elpida. K narozeninám si nadělila podcast Old´s cool, narozeninovou kolekci Ponožek od babičky, připravuje knihu Z nuly na sto o dobrém stárnutí a chystá rekonstrukci sídla na pražském Smíchově v moderní kulturní a vzdělávací Centrum pro seniory.

„Když jsme začínali, veřejnost si pod pojmem senior většinou představila někoho, kdo pobírá důchod a krmí holuby na lavičce v parku. Takoví senioři už téměř neexistují. Jako skupina velmi rozmanití a vlastně si žádnou škatulku nezaslouží. Věřím, že i díky tomu, co děláme, tohle stereotypní vnímání seniorů ze společnosti mizí,” říká ředitel Elpidy Jiří Hrabě.

Za dobu své existence pomohla Elpida tisícům seniorů. “Na bezplatnou a anonymní Linku seniorů 800 200 007 zavolalo téměř půl milionu lidí v krizi, na padesát tisíc lidí jsme v kurzech Centra Elpida naučili pracovat s počítačem a internetem, dvacet tisíc seniorů čte pravidelně časopis Vital, tisíce zákazníků mají i Ponožky od babičky,” dodává Hrabě.

U příležitosti 20. výročí spouští Elpida jedinečný podcast s názvem OLD’S COOL. Moderátorka Adéla Paulík Lichková si v něm bude povídat o tématech, která vypadají, že se týkají výhradně stáří, ale ve skutečnosti hranice věku a generací už dávno překročila. Jedinečný bude také tím, že si Adéla bude k mikrofonu zvát nejen odborníky, ale i samotné seniory. První díl podcastu se věnuje šíření dezinformací a fake news, si můžete už nyní pustit zde.

Před Vánoci Elpida vydá knihu Z nuly na sto, která má být průvodcem dobrým stárnutím. Tvoří ji deset rozhovorů se seniory, kteří na vlastní kůži prožívají některé z deseti témat – domácí péče, ztráta partnera, celoživotní učení, život v domě s pečovatelskou službou apod. Výjimečné je, že rozhovory psali lidé z Elpidy se svými blízkými. Většinou se s nimi o takto citlivých a osobních tématech bavili poprvé v životě. Rozhovory doplní texty odborníků, kteří reagují na jednotlivé rozhovory a zasazují témata do širšího kontextu.

Aktuálně Elpida ve spolupráci s Magistrátem Hlavního města Prahy usiluje o rekonstrukci objektu bývalé školy v ulici Na Bělidle na pražském Smíchově, kde nyní sídlí. Cílem je vytvořit moderní vzdělávací a kulturní centrum pro seniory, které bude otevřené všem generacím.

Právě v centru Na Bělidle se koná v sobotu 17. září narozeninová oslava, den otevřených dveří pro veřejnost, a to vše v rámci iniciativy Zažít město jinak. Tým Elpidy zábavnou formou představí své aktivity i novinky včetně speciální narozeninové kolekce v barvách Elpidy. Tu si už nyní můžete prohlédnout tady.

Elpida, dap