V odpočinkové zóně Komora na táborském Sídlišti nad Lužnicí se v úterý 13. září konaly třetí Sportovní hry seniorů. Akce se za slunečného počasí zúčastnilo 80 soutěžících z Táborska, z toho 52 seniorek a 28 seniorů. Nejstarším účastníkům bylo devadesát let.  

Těmi byl František Novák ze Senior domu Soběslav a Karel Vrkoč z týmu Optimisté Košice. Ten měl v týmu i syna, rovněž už v důchodovém věku. „Mám v týmu rodiče a je to krása, protože až nyní v důchodu je to asi poprvé, kdy společně sportujeme,“ radoval se Karel Vrkoč mladší. Ačkoli se na oceňovaných příčkách nakonec neumístili, čišelo z nich nadšení. Nejstarší ženou pak byla Miloslava Štěchová ze Senior domu Soběslav, je jí 86 let.

Z prvního místa ve družstvech se nakonec těšil tým Revma Liga A Tábor –  Zeman Jaroslav, Kučera Václav, Tillová Marie a Bělohlavová Marie, který si kromě medailí a poháru za první místo odvezl i putovní pohár her. Druzí se umístil Sokol Tábor, bronz bral tým Růžičky Spolku postižených civilizačními chorobami Tábor.

„Hlavním cílem sportovních her seniorů je propagace pohybových aktivit vhodných pro starší generaci a vedoucích k posílení zdravého životního stylu – tomuto cíli odpovídají navržené disciplíny, které poskytují možnost účasti různým skupinám seniorek a seniorů vzhledem k jejich individuálním věkovým i zdravotním předpokladům. I když dosažený sportovní výkon je pro vyhodnocení nejlepších výsledků nezastupitelný, zůstává důležitým motivem účasti přátelské sportovní zápolení, radost z pohybu a dobrá nálada,“ popisují pořadatelé akce Jaroslav Kupsa z Městské rady seniorů, Michaela Spálenková z Jihočeského centra pro zdravotně postižené a seniory a Jana Kabíčková z Kontaktního centra pro seniory Tábor.

Sportovní hry seniorů jsou podle nich rovněž důležitou společenskou událostí, při které dochází k navazování přátelských kontaktů seniorů z Táborska a k výměně zkušeností z organizování sportovních soutěží pro seniory. Pořadatelé nepovažují tyto sportovní hry seniorů pouze za jednorázovou záležitost. Například už v úterý 27. září startuje v táborské sportovní hale Mír sportovní liga seniorů.

Celkem se třetích sportovních her seniorů zúčastnilo 80 závodníků.  Celkový počet žen byl 52, z toho 29 nad 70 let a 23 let do 70 let. Mužů soutěžilo 28,  z toho 19 nad 70 let a 9 let do 70 let.

Fotky najdete na Faceboku Senioři v krajích ZDE

Výsledky:

Soutěž družstev:          

 1. místo Revma Liga A Tábor – Zeman Jaroslav, Kučera Václav, Tillová Marie, Bělohlavová Marie
 2. místo Sokol Tábor – Bláha Václav, Bartošová Jana, Vandrovcová Irena, Szolárová Marie
 3. místo Růžičky – SPCCH Tábor – Lang Zdeněk, Jančichová Růžena, Brunová Věra, Vaňková Marie

Soutěž seniorek nad 70 let:  

 1. místo Tuháčková Jindřiška – Levandule – SPCCH Tábor
 2. místo Staňková Hana – Sezimačky – DIA Tábor
 3. místo Vaňková Marie – Růžičky – SPCCH Tábor

Soutěž seniorek do 70 let:    

 1. místo Švecová Hana – Na pohodu – JCZPS Tábor
 2. místo Bartošová Jana – Sokol Tábor
 3. místo Vandrovcová Irena – Sokol Tábor

Soutěž seniorů nad 70 let:   

 1. místo Zeman Jaroslav – Revma Liga A Tábor
 2. místo Thurnvald Jan – Klub vojenských důchodců Tábor
 3. místo Zeman Vlastimil – Levandule – SPCCH Tábor

Soutěž seniorů do 70 let:     

 1. místo Both Josef – Křepeličky – SPCCH Tábor
 2. místo Tunka Jaroslav – Křižáci – ČČK Tábor
 3. místo Semian Jiří – Radimovičáci –Obec Radimovice u Želče

 

David Peltán, PR Senioři v krajích