Seniorská obálka bezmála tři roky pomáhá nejen seniorům v situacích ohrožení zdraví nebo života v jejich domácím prostředí. V případě potřeby pak pomůže složkám IZS urychlit záchranu života. Nyní jde do světa kapesní verze tiskopisu. Takzvanou Seniorskou obálku Mini může mít každý u sebe. Obě obálky jsou aktuálně navíc vybaveny informacemi o očkování majitele.

 „Pro naše zdravotníky je Seniorská obálka jednoznačně přínosem, rychle se tak dostanou k aktuálním informacím o zdravotním stavu pacienta, to pochopitelně usnadní jejich zákrok na místě. Od starších lidí navíc máme zpětnou vazbu, že už samotná přítomnost obálky v jejich domácnosti jim přináší klid a psychickou pohodu. Berou to tak, že správně vyplněný tiskopis bude v případě poskytnutí přednemocniční péče významnou pomocí,“ uvádí tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

Díky úspěchu domácí Seniorské obálky, kterou zájemci umísťovali ve svých domovech na vnitřní stranu vchodových dveří či dveře lednice, se projekt Senioři v krajích rozhodl udělat také menší, kapesní verzi obálky. Mini obálka se díky rozměrům necelých 8×10 centimetrů vejde do peněženky či kapsy. Senior, člověk se zdravotním postižením či omezením nebo řidič ji tak může mít neustále při sobě.

„Myšlenka Seniorské obálky Mini vznikla loni a nyní ji chceme s projektem Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň zužitkovat. Budeme ji šířit ve stejné vizuální podobě, jakou má nyní klasická domácí verze v rozměru A4, která je již v celé republice rozšířena a těší se veliké oblibě mezi uživateli, ať jsou jimi senioři, lidé se zdravotním postižením či samotné složky záchranného systému,“ říká jeden z iniciátorů obálky mini Václav Zatloukal, koordinátor projektu Senioři v krajích pro Olomoucký kraj. U obou obálek pak nově přibyly kolonky pro očkování, což je v současné době velmi užitečné.

Kam pro ni?

„Těší nás, že se seniorská obálka uchytila v domácnostech nejen seniorů a plní účel, ke kterému byla vytvořena – k pomoci. Děkujeme všem krajům a spolupracujícím organizacím v České republice, jako jsou poskytovatelé sociálních služeb, knihovny a seniorské organizace, protože bez jejich pomoci by nebylo možné ji mezi potřebné distribuovat. Budeme rádi, když budou spolupráce a šíření obálky v tomto duchu pokračovat také u její menší verze, která je dostupná na webových stránkách seniorivkrajich.mpsv.cz,“ sdělila odborná gestorka projektu Senioři v krajích Michaela Vodrážková.

Seniorské obálky získají zájemci na svém městském či obecním úřadě, u poskytovatelů sociálních a zdravotnických služeb, v knihovnách, seniorských klubech, nebo si je mohou zdarma stáhnout v Souborech ke stažení na webových stránkách projektu Senioři v krajích https://seniorivkrajich.mpsv.cz. Tam najdou i pokyny k jejímu vyplnění a užívání. „U obálky mini doporučujeme tisk na tvrdší papír. Seniorské obálky jsou určené všem, kdo o ně mají zájem, bez ohledu na věk,“ shodují se tvůrci.

Z historie obálky

Seniorskou obálku neboli I.C.E. kartu (In Case of Emergency, z ang. Použít v případě nouze) vytvořil projekt Senioři v krajích Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ve spolupráci s Jihomoravským krajem, především s jeho zdravotnickou záchrannou službou a dalšími složkami Integrovaného záchranného systému v červnu 2018 jako výstup kulatého stolu Stárneme ve zdraví. Díky projektu Senioři v krajích je distribuována po celé ČR. Na základě kladné zpětné vazby z jejího používání v mnoha zapojených obcích ve všech krajích vznikla nyní aktualizace „domácí“ obálky a kapesní verze.

„Seniorská obálka prokázala od začátku svůj důležitý význam v praxi zdravotníků. Známe případy, kdy výrazně urychlila pomoc a následnou péči. V tomto roce, spojeným s pandemií covid-19, její úloha ještě vzrostla. Například dobrovolníci předávají formuláře seniorům společně s nákupy. Seniorská obálka sloužila lékařům také jako návod pro rychlé získání nezbytných informací o ošetřovaném. Nyní reagujeme v projektu na probíhající očkování seniorů, pamatujeme na něj v aktualizaci a doufáme, že právě mini verze bude hrát v tomto směru velkou roli,“ dodala „duše“ Seniorské obálky Dana Žižkovská, koordinátorka projektu Senioři v krajích pro Jihomoravský kraj.

YouTube: animované video k obálce 

Facebook: @seniorivkrajich

Web: https://seniorivkrajich.mpsv.cz

David Peltán, PR projektu Senioři v krajích