Během koronavirového utlumení téměř všech skupinových aktivit se v hlavě Václava Slezáka ze spolku Senioři Hradec Králové objevila myšlenka, jak v létě rozběhnout netradičním způsobem nové kontakty mezi seniory. A tak se zrodil Hradecký seniorský pohár ve hře pétanque – HSPP. Dlouhodobá soutěž je zaměřená na soutěživé seniory.

„V Hradci Králové máme skutečně výborné podmínky pro všemožné pohybové aktivity. Letní i zimní bazény, koupaliště, sauny, Aquacentrum, skvěle vybavený kemp Stříbrný rybník i řadu přírodních koupališť, krásné lesní okolí pro pěší i cyklisty s řadou tematických zajímavostí a řadu sportovních akcí částečně cílených i na seniory. Ale stále mi zde něco chybělo. Vyšel mi následující vzorec: vyšší věk plus muži, ženy a děti plus nenáročný a přitom zábavný sport plus dostupná hřiště = pétanque. Upřímně přiznávám, že do vzorce by patřilo ještě jedno plus. Zapojit svou manželku, které moje dosavadní aktivity, stolní tenis a bowling, jí příliš nevyhovovaly. Pétanque, přístupnou sportovní aktivitu, jistě téměř každý zná. Ale jen příznivci této hry vědí, že v Hradci Králové je větší počet vhodných hřišť pro tento sport. A ty jsou většinu času nevyužívány,“ popisuje Václav Slezák zrod soutěže.

Kdo hru nezná, pétanque neboli koulená je francouzská společenská hra pro dvě jedno až tříčlenná družstva. Ta se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, takzvané prasátko či košonek. Výraznou předností hry je, že ho může hrát kdekoli prakticky každý bez ohledu na pohlaví, věk a tělesné postižení.

„Je málo sportovních aktivit, ve kterých věk a fyzické dispozice nejsou podstatné. Přesně tento důvod byl počátkem našeho dlouholetého soutěžení s manželkou. Léta využíváme travnatou plochu naši zahrady, kde nám přirozené nerovnosti a námi vytvářené důlky po koulích přinášejí chvíle radosti, ale i občasného naštvání. To, když perfektně zaměřená a s citem odhozená koule „odcestuje“ do jiných končin, než se nachází cíl našeho snažení – košonek. Naše bilance za ty roky je mimořádně vyrovnaná,“ podotýká s úsměvem aktivní senior.

Mezigenerační zábava i pohyb

Jako základnu pro realizaci nápadu zvolil Václav Slezák dobře fungující organizaci Senioři Hradec Králové. Spolek s více než 1300 členy má již dlouhá léta v čele předsedu Marcela Krause, který je mimo jiné kreativním organizátorem. Plně podporuje nápaditost členů spolku a zapojuje je do činnosti celé organizace.

„Můj podnět byl kvitován kladně a ještě v době pandemických omezení odstartoval. Podpora spolku Senioři Hradec Králové v propagaci, ale i finanční, rozhodně pomohla ke zdárnému rozběhu celé akce. V Praze a Brně pořádají již několik let v pétanque dlouhodobé soutěže seniorů, tak jsem se s organizátory trochu poradil, pročetl jejich weby a zkusil to „ušít“ na menší Hradec Králové. O vítězství tady mělo jít až v druhé řadě. Cílem bylo přilákat k nenáročnému rekreačním soutěžení nové seniory, zapojit třeba i vnoučata a dlouhodobě vytvořit skupinu lidí, kteří mají zájem poznat nový sport, podobně laděné spoluobčany a přitom se zdravě bavit,“ říká Václav Slezák.

Vše se nakonec podařilo. První prázdninový den se v hradeckém kempu Stříbrný rybník sešla dvacítka příznivců tohoto sportu. Osm družstev se přihlásilo do zkušebního, nultého ročníku HSPP. Mezi nimi také družstvo z Němčic, obce pod Kunětickou horou. „Takže rivalita Hradec versus Pardubice dostala další prostor! Početně jsou Hradečáci jednoznačně v převaze, ale kvalita pardubických soupeřů byla vidět již při cvičných zápasech, které jsme si zatím na písku a trávě vyzkoušeli. Mimořádné bylo i věkové rozpětí účastníků. Nejstarší přihlášený Stanislav Slezák byl omluven z důvodu oslavy svých 82. narozenin a nejmladšímu Janu Hrdličkovi ještě nebylo deset,“ vypráví Václav Slezák.

Soutěžící si připomněli a zjednodušili pravidla, která byla pro mnoho účastníků novinkou, a upřesnili si systém dlouhodobé soutěže i jednotlivých utkání, doplňování družstev apod. Hodina strávená tréningem a praktickými radami zkušenějších ukázala, že přišla správná parta seniorů, kteří chtějí zkusit něco nového, ale i nadšenců, již pétanque léta rekreačně hrají. Specialitou hradecké soutěže družstev je věkové omezení pro účastníky: pouze nad 65 let plus děti do 10 let. „Ty jsem povolil jednak pro naše věčně se o někoho starající seniorky, ale i pro oživení prostoru při utkání – abychom se prostě nebrali tak vážně! Všechna utkání se musí konat na volně přístupných hřištích a jiných vhodných plochách jen v dosahu MHD – takže žádný problém pro nikoho! Oslovil jsem i několik organizací tělesně postižených. Ty zatím účast zvažují,“ podotýká pořadatel.

8. července se pak uskutečnilo první utkání na hřišti u Zděné boudy v Malšovicích. Tento historický zápas odehrála ryze dámská družstva domácích Kopretin a hostujících Mimoňů. Vyrovnaný souboj pro sebe těsně získali hosté (12:13) pod vedením Marcely Karasové. V následujících dnech se rozběhla utkání i na písečné pláži Stříbrného rybníku, u Harmonie a na dalších hřištích. V polovině srpna bylo odehráno jedenáct zápasů a zapojilo se téměř 30 hráčů.

„Osm zúčastněných družstev ve zkušebním ročníku je rozhodně více, než jsem očekával. V celé Praze hrálo šestý ročník 2019 před pandemickou pauzou 14 týmů! Nejvíce mě ale potěšily pochvalné komentáře. Je to pro mne doklad o správně nastaveném a vyřešeném vzorci z letošního jara. Jediné, co mi kazí radost, je dosavadní neúčast mojí manželky. Těžký „covid“ ji na řadu měsíců vyřadil i z tohoto nenáročného sportu,“ poznamenal Václav Slezák.

Ve čtvrtek 14. října ukončí zkrácený, zkušební ročník HSPP společná akce v kempu Stříbrný rybník, kde na začátku prázdnin začínal. Pořadatelé vyhodnotí nejlepší, zpracují připomínky a společně si upřesní, jak dál.

„Možná se nebude jednat o zápasy, ale o zkoušení indoore petangu, který zvažuji pro zimní období. Zvážíme i nějaké meziměstské utkání, které by naše dlouhodobé klání ještě zpestřilo. Odpoledne si vyplníme možná i jiným, netradičním sportem, nebo velkým turnajem v pétanque na příjemné písečné pláži. Již dnes je ale jisté, že první ročník Hradeckého seniorského poháru v pétanque bude! Případní noví zájemci mohou získat bližší informace o soutěži dotazem na organizátora, a to na emailu vslezak@seznam.cz,“ láká Václav Slezák.

David Peltán, PR Senioři v krajích
Václav Slezák, Senioři Hradec Králové, z.s.
Foto: Květoslava Slezáková a další