Město Tábor představilo ve čtvrtek 9. června zbrusu nové Centrum pro seniory. To stojí v sousedství Nemocnice Tábor a jeho zkušební provoz právě začíná. Klienti by se do něj měli začít stěhovat zkraje podzimu. Stavba za téměř 253 milionů korun, na níž přispělo také Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, nabídne pět funkcí a služeb – dům s pečovatelskými byty pro 25 klientů, dům se zvláštním režimem pro 45 klientů s diagnózami stařeckých demencí, sídla sociálních organizací, centrální vývařovnu a centrální prádelnu. V úterý 28. června od 10 a od 14 hodin se budou konat prohlídky areálu a objektu centra pro veřejnost.  Objednat se lze na telefonním čísle 381 486 407.

„Přijela jsem se podívat ze Sezimova Ústí, kde bydlím v domě s pečovatelskou službou. Moc se mi to tady líbí. Je super, že je to blízko do nemocnice, tedy k lékaři i do lékárny, navíc tu bude rychle poskytována první pomoc. Také se mi líbí ten parčík kolem,“ říká osmasedmdesátiletá bývalá zdravotní sestra Věra Mandelíčková, která pracovala na koronární jednotce v Nemocnici Tábor.

Foto:  David Peltán

Stavba obsahuje dva hlavní objekty. Prvním objektem je Domov pro seniory, což je specializovaný dům se zvláštním režimem pro klienty s diagnózami stařeckých demencí. Objekt má kapacitu 45 lůžek v  jednolůžkových i dvoulůžkových pokojích. Každý pokoj má své samostatné sociální zařízení uzpůsobené pro tělesně postižené na vozíčcích.

Tělocvična i hobby místnost

Dům má čtyři nadzemní a jedno podzemní podlaží. V ubytovací části objektu, která je umístěna ve druhém, třetím a čtvrtém nadzemním podlaží, jsou v každém podlaží vedle pokojů klientů i společné prostory pro pobyt obyvatel v klubovně nebo zimní zahradě, dále zázemí pro ošetřovatelky, prostory pro asistovanou koupel klientů a další sociální zázemí pro provoz oddělení. Každé ubytovací podlaží je provedeno v jiné barvě.

Součástí objektu je i centrální kuchyně s kapacitou 450 jídel za den a nechybí ani společná jídelna, kaple, tělocvična a hobby dílna. V suterénu je potom centrální prádelna s kapacitou 190 lůžek a velké množství skladovacích prostor. Objekt má pět výtahů, z toho dva evakuační. Na dům navazuje zahrada s altánem, nekonečným chodníkem, stromy a květinovými záhony.

Nad rámec ceny stavební části stavby byla dodána varna, vybavení prádelny a interiérů. V současné době se bude postupně doplňovat další provozní vybavení Domova pro seniory, například mycí úklidový stroj, transportní vozíky (servírovací, lékový, stlací a úklidový), televize do kluboven, lednice na sesterny, invalidní vozíky, vyšetřovací lehátko, sterilizátory, transportní lehátka pro asistovanou koupel, kancelářské stoly a židle, lékové skříně, počítače a tiskárny a jeden elektromobil

Zázemí pro sociální služby

Druhým objektem areálu je Dům s pečovatelskými byty a kancelářemi sociálních služeb. V budově se nachází 15 bytů jednopokojových (jednolůžkových) a pět bytů dvojpokojových (dvojlůžkových), vše s kapacitou 25 ubytovaných osob. Každý byt má samostatné sociální zařízení a lodžii nebo přízemní byty terasu. V administrativní části objektu jsou umístěny prostory pro poskytovatele sociálních služeb, konkrétně pro Český červený kříž (ČČK), Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých (SONS), Jihočeské centrum pro zdravotně postižené, Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR (SNN v ČR) a Pečovatelskou službu nedalekého G-Centra. V domě jsou také dva kluby a dva výtahy.

Součástí areálu je rovněž parkoviště s kapacitou 33 parkovacích stání, z toho tři pro invalidy. Kolem Domu pro seniory je dále dalších 23 parkovacích stání z toho pět vyhrazených pro zásobování. Parkování je vyhrazeno pouze držitelům speciálního povolení vydaného vedením G-Centra.

Vedle viditelných nadzemních částí stavby bylo v rámci akce zrealizováno velké množství areálových  inženýrských sítí jako splašková kanalizace, teplovod, dešťová kanalizace, vsakovací objekty na jímání dešťových vod pod parkovištěm, vodovodní řad a rozvody vody, přípojka vodovodu, rozvody elektriky NN, rozvody tepla. Před zahájením stavby byly zdemolovány objekty bývalé Zdravotní záchranné služby, na jejichž místě se nyní areál Centra pro seniory nachází.

Výstavba areálu Centra pro seniory byla podpořena několika dotacemi. Na objekt Domov pro seniory byla poskytnuta dotace Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR ve výši 53 147 250 Kč a dotace z Krajského investičního fondu Jihočeského kraje ve výši 20 000 000 Kč. Na dovybavení Domova pro seniory provozním zařízením bude poskytnuta dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ve výši až 4 151 376 Kč. Na výstavbu 15 jednopokojových bytů byla poskytnuta dotace Ministerstva pro místní rozvoj ČR ve výši 9 000 000 Kč. Celková výše všech dotací se tak vyšplhala na 86 298 626 Kč. Konečná cena stavby areálu, která trvala od listopadu 2019, je 252 751 367 Kč. Jde tak o druhý největší investiční počin Tábora v moderních dějinách.

Jak to v Centru pro seniory vypadá můžete vidět v galerii ZDE.

Na jihu Čech má vyrůst ještě další proseniorský projekt – komunitní dům pro seniory ve Volyni na Strakonicku. Nabídne denní stacionář a 24 jednolůžkových pokojů. Stavba za 61,4 milionů korun by měla být zahájena letos v srpnu. První klienti by se do domu mohli podívat v září 2023. Ve městě nyní žije 669 lidí ve věku 65 let, to je 22 procent z celkové populace obce.

David Peltán, PR projektu Senioři v krajích